Hogyan tisztítják a klímákat?

2019.01.11

A klímák tisztítása:

kep
kep

Ilyen volt:

Ilyen lett:

A klímák rendszeres karbantartása nagyon fontos szempont. Hiánya a klíma meghibásodását is okozhatja. A piszkos készülékek, a bennük tanyázó GOMBÁK és BAKTÉRIUMOK végett, bűzt árasztanak, de ami a legfontosabb, ez az állapot igen KÁROS az egészségünkre .

A betegségeket okozó vírusok, baktériumok és gombák elszaporodásának az oka a párologtató nedves felülete, ami hűtési üzem közben, nyáron a beltéri egység belsejében alakul ki. Ezek a kórokozók igen komoly légúti betegséget okozhatnak az emberekben, főleg a gyengébb szervezetben -kisbabák, gyerekek, idősek.

Egy, az egészségre is már ártalmas, piszkos,gombás klíma szétszedett állapotban


A klíma megfelelő működése a másik ok, amiért rendszeresen tisztítani kell. A kosz és a porszemcse lerakodása után, a beltéri egységben lévő párologtató aktív felülete csökken. A minél jobb hőcsere miatt a párologtató elég sűrűn lemezelve (lamellázva) van. Ez eléggé megnehezíti a levegő áramlását (ami ugye hűtési szempontból jó, ha tiszta maradna a párologtató) lelassítva azt és így rengeteg porszemcse ráragad a lemezre. A lerakódás akadályozza a hőcserét, a klíma jelentősen gyengébben hűt, lényegesen nagyobb áramfelvétel mellett, ami a kompresszor motorbetét hőmérséklet-növekedéséhez, ezáltal leégéséhez vezet. Extrém esetekben, ha már a levegőt terelő ventilátoron is nagy a kosz lerakódás, akkor az lelassul, ezért eljegesedés kezdődik és a beltéri egységből ellenőrizetlenül folyik a lecsapódott víz. Az ilyen állapotban működő klímák nem tudják gázneműsíteni a bennük keringő hűtőfolyadék jelentős mennyiségét, ezért egy idő után igencsak megnő a "folyadékhűtés" veszélye, ami a kompresszor mechanikai károsodását idézi elő.

A ventilátoron felgyülemlett kosz lassítja a forgást

A kültéri egység tisztítása is fontos feladat, ez főleg a nyárfa virágzásakor tetőzik. Ilyenkor a szálló virágok valódi szőnyeget képesek kialakítani a kültéri egység köré, ami teljesen elzárja a levegő útját. Ez az állapot teljes mértékű hűtés leállást von maga után, hiszen a berendezés nem tud megszabadulni a forró hűtőgáztól, nem tudja olyan állapotba hozni, hogy az hőt vonjon el a benti térből. Ilyenkor a kinti egység extrém hőmérsékletre felmelegszik, ami kompresszorhibához vezet.

A klíma karbantartása rendkívül fontos, ezért a gyártók kötelezővé teszik az évenkénti legalább egyszeri elvégzését. A garanciát is ezekhez a karbantartásokhoz kötik, így szükséges a garancialevélen feltüntetni.

A tisztítás folyamata:

Először is a berendezést áramtalanítjuk. A beltéri egység tisztításával kezdjük. A klíma körül a falat, megfelelőképpen biztosítjuk, az esetleges tisztító vegyszer permet kicsapódásától (hogy a falat ne piszkoljuk be). Az egységet a falon majdnem teljesen szétszereljük, hogy hozzáférhessünk a párologtató teljes felületéhez. Utána egy megfelelő méretű tálcát akasztunk rá, biztosítva, hogy a klímából kiömlő szenny ne a padlón végezze. Ezután kikeverjük a klímához megfelelő tisztító oldatot. Sajnos, itt meg kell említenem, hogy sokan nem a megfelelő vegyszert használják a klímák tisztításához, fertőtlenítéséhez, hanem csak különböző spray formájú szereket, amiknek inkább illatosító, mintsem fertőtlenítő hatásuk lenne.


Az előkészületek után

Kezdődhet a tisztítás

A megfelelően kikevert oldatot, egy gép segítségével, nagy nyomáson, visszük fel a tisztítandó felületre, alkatrészre. A folyamat közben egészségügyi védőfelszerelést használunk. 10 - 15 perc elteltével az egészet leöblítjük nagynyomású tiszta vízzel.

Ugyanezzel a módszerrel tisztítjuk meg a klíma burkolatának a belső oldalát is és a ventilátort is. Az eredmény egy makulátlanul tiszta és kórokozómentes klíma, ezzel a módszerrel tisztítjuk a kórházakban, orvosi rendelőkben lévő klímákat is.

Íme a tisztítás után így kell, hogy kinézzen a párologtató és a henger ventilátor:

Tiszta párologtató

Tiszta ventilátor (kinagyítva)

Eltávolított hulladék (penész, por, sár, stb...)

Ilyenek maradnának a klíma belső alkatrészei és burkolata is, ha csak a spray-vel tisztítják:

A kültéri egység tisztításához általában elegendő csak nagynyomású levegővel átfújni, a ventilátora által szállított levegő áramlásának irányával ellentétes irányból a hőcserélő lamelláit. Így a berakodott por, kosz kicsapatható. A lényeg, hogy a kültéri hőcserélőjét átjárhatóvá tegyük a levegő számára, ezzel a kültéri egység tisztítása késznek mondható.

Kik végezzék el a klímák tisztítását?

Mindenféleképpen csak megfelelő felszereléssel lehet elvégezni egy alapos klímatisztítást, fertőtlenítést. Ha ezzel nem rendelkezünk, akkor a művelet csak pénzkidobást eredményez, a klíma meg rövid időn belül (általában pár nap) újból a bűzt árasztja. A szakembereknek megvan az a tapasztalata, FELSZERELTSÉGE és jártassága a tisztítás területén, aminek hiányában a nem kívánt eredményt kapjuk.

Mikor kell elvégezni egy tisztítást, karbantartást?

A hűtési szezon előtt a legfontosabb, hiszen hűtéskor érződik a baktériumok jelenléte a klímában. Már január végétől érdemes tisztíttatni a klímákat, hiszen ekkor a szakemberek jobban ráérnek, mint a főszezonban. Az előre kitisztított klíma a használatáig nem piszkolódik. Ha az nem a konyhába vagy a bejárat fölé van szerelve, akkor elegendőnek kell lennie évente egyszeri tisztítás, fertőtlenítés. Ha pedig ipari felhasználású, akkor évente többször is ki kell tisztítani őket. Pl.

-irodaházak évente 2- 3 alkalom

-vendéglátás akár havi egyszer

-fodrászat, manikűr pedikűr, ipari konyha akár havi több alkalommal is!

Karbantartás

Ha a tisztítást megfelelő szakemberek végzik, akkor ők elvégzik a karbantartást is. Leellenőrzik, hogy a klíma minden szempontja megfelel-e a gyártó által előírt paramétereknek. A kinti egységen az üzemi nyomásokat, a kompresszor indulási és üzemi áramfelvételét, a ventilátor szállító teljesítményét. A benti egységen a távvezérlést és a ventilátor különböző fokozatain a szállító teljesítményeit (anemométerrel).

A gyártók egyenesen előírják a készülékek garanciális feltételeiben a hozzáértőkkel történő karbantartást, így erősen javasolt a tevékenységhez szakembert hívni, akik ezeket a műveleteket el tudják végezni a megfelelő műszerekkel.